banner



How Much Money Does The Average Person Spend On Food A Year

Americans' monthly grocery expenditure varies drastically and depends on factors like historic period, land, and budgeting. The average nutrient cost per calendar month can be a few hundred dollars for singles and over $one,300 for families. Consumers with a liberal food spending plan pay double what those with frugal spending habits do. Having children significantly increases the price of groceries per calendar month, while adult men tend to spend the nearly on food. Even though the US has a considerable monthly nutrient price for ane, it's not the about expensive destination. Hong Kong has the highest food expenditures per capita worldwide of over $5,000.

Boilerplate Food Spending by State

Residents in Mississippi and residents in Hawaii don't take the aforementioned average cost of groceries per month. Hawaii is, in fact, one of usa with the highest average grocery bill for 1 person in the US. Every state has a dissimilar grocery cost alphabetize and food cost range.

Average Nutrient Cost Index

Below, you can discover the grocery toll index and respective ranking for all the states plus DC for Q1 2021. This table shows that Michigan has the lowest boilerplate grocery cost for 1 stateside. The US boilerplate nutrient cost alphabetize here is 100. Yous tin can use this to see what states have average grocery cost per month higher than the national average.

Average Food Cost Index by State

Annual Nutrient Cost by Country

The average food cost per calendar month in California goes between $233 and $266. In Alaska, in contrast, residents spend between $300 and $333 on nutrient. Alaska is also amidst the United states of america states with the highest boilerplate price of eating out. Yet, no state comes near the food expenditure of residents of Hawaii, Maine, and Vermont.

The cost of food for i person in the United states of america goes from $ii,400 to over $4,000 a twelvemonth. Below, we have categorized the almanac food expenditures in every land, including DC. To find the boilerplate nutrient cost per calendar month for 1, only split up the yearly expenditure past 12.

Food Cost per Person per Year by State

These figures show that the lowest average monthly cost of groceries past land ranges from $200 to $233. People living in New Mexico, Alabama, and Indiana are among those who spend the to the lowest degree on food. Merely five states have an average food upkeep for 1 of over $3,601 a year. The latest grocery shopping statistics show that Hawaii, Maine, and Vermont are the near expensive states in this category, with their residents spending over $4,001 on nutrient per year.

About 20 jurisdictions, including Kansas, Rhode Island, and Florida, pay between $2,801 and $3,200 annually. The average toll of groceries per calendar month in Texas and all the other states in this group goes between $266 and $300.

Average Food Expenditures by Product

In the United States, the monthly cost of feeding 1 person is about $342.11. The average cost of nutrient per day per person is $11.04. These are the insights provided by NUMBEO and their overview of nutrient and other expenditures worldwide. Their information suggests that the boilerplate cost of food per week for i person is $79.08. The average toll per person per month grows depending on the consumers' spending habits and location.In the table beneath, nosotros listed the minimum single person food budget in the US and several select cities. Note that these figures use to the minimum daily amount spent on food and groceries. The chosen products provide 2,400 calories and represent Western food types. Asian nutrient type products are cheaper, with people spending an average of $271.03 a month on such food. Pregnant, they fork out about $71.08 less than the average corporeality spent on groceries per month for 1 for Western food types.

Cost of Select Groceries in Select US Cities

These details propose that the minimum average nutrient cost per month for ii adults is $684.40. Pregnant, an average family of two spends about $8,212.80 a twelvemonth. Nevertheless, these figures don't apply to all U.s. cities and states. In the table above, we also compared the food expenditures in selected destinations to run into how the costs vary.

In Austin, Texas, residents spend a minimum of $10.00 a 24-hour interval and $309.95 a calendar month on food. That'southward not surprising as Texas is amongst the cheapest states to live in. Our information on the average toll of gas per calendar month shows that Texas excels in this category, as well.

Honolulu, Hawaii, by contrast, has the highest average monthly food cost for 1 of $571.78, while the daily price is $eighteen.44. The price departure in the minimum monthly food expenditure between Austin and Honolulu is an impressive $229.58. If Texans spend $3,719.xl annually and Hawaiians $half dozen,861.36, the latter fork out nearly $3,848.40 more per year.

Jackson, Mississippi, and Seattle, Washington, also take higher food expenditure than the national average. Residents of these states spend $423.33 and $416.71 on nutrient per month.

Monthly Food Price for Organic Food

The average cost of organic food per month is higher than purchasing regular products. Depending on the product, the cost difference ranges from 0% to a stunning 196%. Getting regular dozen big dark-brown eggs at Harris Teeter costs $two.19. Getting the same product but organic costs $half-dozen.49 at the same store. Organic beef at Amazon Fresh is near 75% more expensive, while organic apples price 20% more.

What you pay for organic food depends on how much groceries you purchase and where you purchase them. Online reports suggest that the average price of nutrient per month for 2 is nearly $260 cheaper when not organic. If a family of two shops regular products at Safeway, they tin can expect to spend almost $136 a week or $544 a calendar month. Getting organic products costs about $199 a week or $796 a calendar month.

Boilerplate Food Spending by Age

The USDA publishes detailed reports on the average cost of groceries per month. In its April 2021 written report, expenses are categorized into iv spending plans as not every person has the same upkeep.

The average grocery neb between the thrifty and the liberal spending plans is quite pregnant. Feeding a kid aged ix-11 on an economical plan cost $165.50, while the liberal plan was $333. Meaning, the nutrient cost per month for a child anile ix-xi was past 98.80% higher in families with a liberal food budget.

The average cost of groceries per month for 1 adult was the highest amongst men anile 19-l. This group of customers spent between $196.40 (thrifty) and $390.xl (liberal). Women from the same historic period group have a lower average grocery neb for ane person per calendar month. Their costs ranged from $174.30 to $346.threescore in April 2021. Feeding children of about 12 months toll families between $99.lxxx and $185.seventy per month. The average grocery beak per month of $99.ten was as well the cheapest compared to all other food expenditures by age.

It's interesting to compare these costs with the average toll of dog food per month, which ranges from $20.83 to $58.33. Feeding 2 large and salubrious dogs can cost owners more than buying food for a 1-year old. The boilerplate wear cost per calendar month among American adults is $161 or close to feeding a child aged nine-11.The table below shows the average food toll per month past age for different budget plans. These figures are from the latest USDA study on nutrient expenses in the United States.

Average Food Cost per Month by Age For Different Budget Plans

Average Monthly Food Expenditure for United states of america Families

How much families spend depends on whether they accept kids and how many they are. Once more, the age of everyone in the household affects the concluding cost of groceries per month. The lowest average cost of groceries per month for 2 in April 2021 was $387.00.

This amount applies to families with a thrifty spending plan whose members are aged 51-lxx. If the family has ii members aged nineteen-50, and then the cheapest food expenses are a bit over $400. The situation was unlike amid families of two having a liberal spending budget. Such families with members aged 19-50 and 51-seventy spent $810.70 and $756.20. The price difference between the thrifty and the liberal spending plan here is a stunning 95.xl%.

The average food cost per month for four also depended on the age of all family members. A family of 2 adults aged xix-50 and two kids aged two-3 and 4-five spent betwixt $594.90 and $1,161.90. To get the average grocery bill for a family of 3, but remove the monthly food upkeep for 1 from the calculations. For instance, if we remove i kid aged 2-3 from the frugal spending plan, the result would be $486. The average cost of groceries per calendar month for a family of four is higher if the children are older. Families with kids aged 6-8 and ix-11 spent between $682.fourscore and $1,361.50 a month on food.

Average Food Spending past Yr

The average nutrient cost per month in the United states of america has been moderately growing over the years. For example, the average grocery bill for 1 adult female jumped from $256.30 in April 2017 to $270.eighty in Apr 2021.

Amidst the most notable five-year increases in the average monthly grocery nib was seen among children anile 9-11. In Apr 2017 the food expenses per month for a kid inside that historic period range was $267.50. Five years subsequently, feeding a kid aged ix-xi cost $285.50 or five.70% more.

Families of two adults needed an average grocery upkeep of $938.50 per month in April 2021. The boilerplate toll of food per month for a family of 4 was the highest at $one,120.ninety.In the tabular array below, we included the monthly food cost between April 2017 and Apr 2021. These figures are based on the USDA reports on a moderate-cost food upkeep for dissimilar types of consumers.

5-Year Overview of the Monthly Food Cost For Different Types of Consumers on a Moderate-Cost Budget

References: MERIC, USDA, USDA, USDA, USDA, USDA, NUMBEO, Business Insider, Knoema, Chowhound

Source: https://balancingeverything.com/average-food-cost-per-month/

Posted by: dexterworly1999.blogspot.com

0 Response to "How Much Money Does The Average Person Spend On Food A Year"

Post a Comment

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel